Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie

Zabytek sztuki sakralnej zbudowany na przełomie XIX i XX w. przy wykorzystaniu oryginalnej północnej ściany z XIV w. (Zobacz kościół na mapie Współrzędne: 53° 45' 49.41'' N 19° 50' 00.24'' E; 53.763725, 19.833401) W 1341 roku rozpoczęto budowę kościoła pw. Świętego Bartłomieja Apostoła, który stanowił część obwarowań miejskich. W 1893 roku podjęto decyzję o wzniesieniu nowego kościoła w sąsiedztwie świątyni średniowiecznej. Nowy kościół zbudowano w latacj 1898-1901, orientując go wzdłuż osi północ – południe. W trakcie budowy rozebrano nawę gotycką, zachowując jednak jej ścianę północną i średniowieczną wieżę obronną, która nadal pełniła funkcję dzwonnicy. Wieżę starego i budynek nowego kościoła skomunikowano za pośrednictwem krużganka otwartego arkadami na stronę południową, w celu zachowania symbolicznej ciągłości sakralnej funkcji miejsca po świątyni średniowiecznej. Nowy trójnawowy kościół zbudowano w stylu neogotyckim, z niewysoką wieżą z zegarem w narożniku północno-wschodnim. Na zewnątrz kościoła na jego południowej ścianie umieszczono płytę nagrobną, która musiała być niegdyś wmurowana w posadzkę starego kościoła, poświęconą pastorowi Eliasowi Lauriskusowi (1631-1665).

Wewnątrz kościoła znajdują się: 3 rzeźby (Ostatnia Wieczerza, Zmartwychwstanie, Złożenie do grobu) umieszczone w późnobarokowym ołtarzu głównym; rzeźbiona ambona z początków XVIII w., gotycka chrzcielnica z przełomu XIV i XV w., witraże z początku XX w. (Kazanie na górze, Wniebowstąpienie Pańskie i Pan Jezu błogosławi dzieci). Organy w kościele to dzieło wykonane przez firmę A. Terletzki i inż. Ed. Wittek z Elbląga w 1901 roku z rzadko spotykanym puzonem.

Kościół cieszy się dużą popularnością wśród par, które wybierają go jako miejsce swojego ślubu.

Kościół jest obecnie użytkowany przez Parafię rzymskokatolicką pw. Św. Bartłomieja w Miłomłynie.

Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja. Widok od strony wejścia głównego. Z lewej strony wieża zegarowa.
Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja
Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja. Widok z powietrza od stony wieży zegarowej.
Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja
Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja. Widok od strony północno-zachodniej. Z prawej strony widoczna wieża dzwonnicza z XIV wieku.
Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja
Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja. Fragment witraża z datą budowy kościoła 1899-1901.
Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja
Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja. Okno z witrażem.
Neogotycki Kościół pw. św. Bartłomieja